Letadlo se pokusilo přistát celkem čtyřikrát, kvůli mlze se mu to ale nepovedlo, pilot to tedy zkoušel znova. Podle informací zpravodaje České televize dostal pilot letadla doporučení přistát v běloruském Minsku nebo v Moskvě, rozhodl se ale zkusit přistát znovu, ačkoliv letiště bylo právě kvůli mlze uzavřeno.
Podle svědků letěl stroj nízko nad zemí a byl nakloněný doleva. Křídlem zavadil o strom a pak narazil do země, vyryl v ní hluboký příkop, pak se letadlo roztříštilo a začalo hořet. Jeden ze záchranářů prý říkal, že nemá smysl posílat sanitky.
Prezident letěl do Ruska uctít oběti katyňského masakru, byl na palubě i se svou ženou. Podle informací polských deníků záchranáři vynášejí z trosek letadla oběti. Celý prostor je uzavřený a nikdo se k němu nesmí přiblížit.
V letadle TU 154 byli i guvernér polské centrální banky Slawomir Skrypek, vojenští hodnostáři, duchovní a novináři.
A proč se prezident a vysocí hodnostáři vydali do Katyně?
Prezident Kaczyńsky byl na cestě do Smolenska na západě Ruska. Měl uctít památku zastřelených polských důstojníků v katyňském lese v roce 1940. Zločin provedla ruská tajná policie NKVD.
Důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi. NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 000 Poláků, kromě důstojníků také intelektuály nebo policisty.
Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo.